Na czym polega ubezpieczenie na wszelki wypadek?

Autor: Rafał Witkowski

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, ma za zadanie chronić ubezpieczonego lub w niektórych pakietach - osoby wskazanego przez niego, od negatywnych skutków nieprzewidzianych sytuacji. Czy Polacy korzystają z tego typu ubezpieczeń? 

Rośnie liczba ubezpieczonych Polaków

Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, po III kwartale 2015 roku wartość składek zebranych z tytułu ubezpieczeń wypadkowych (NNW) wyniosła około 4,057 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 5,34 proc. (źródło:http://piu.org.pl/analizy/project/1925/pagination/1 ). To nadal niewiele w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, ale widoczny jest trend zwiększonego zainteresowania ubezpieczeniami NNW wśród Polaków.

Szeroki wybór rynkowy

Na polskim rynku ubezpieczeniowym dostępne są polisy NNW o „wąskim” zakresie ochrony, np. dotyczące tylko wypadków komunikacyjnych, często dołączane do m.in. ubezpieczeń OC i AC, jak i te chroniące od następstw wszelkich nieszczęśliwych wypadków.. Zalicza się do nich ubezpieczenie NNW komunikacyjne w Link4. Polisa NNW w tym towarzystwie ubezpieczeniowym zapewni finansowe wsparcie w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej lub uszczerbku na zdrowiu. Pokryje m.in.:

Link4 zapewnia ochronę klientom nie tylko podczas poruszania się samochodem, ale również podczas wsiadania i wysiadania z niego. Taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej obowiązuje w Liberty Direct.

Zupełnie inny charakter ma polisa NNW niezwiązana z ubezpieczeniem OC i AC komunikacyjnym. Przykładowo, ubezpieczenie NNW, które możemy dokupić do ubezpieczenia Proama Dom w firmie Proama, chroni klienta i jego najbliższych przed konsekwencjami wypadków, w wyniku których poniosą śmierć lub doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie obejmuje szeroki zakres odpowiedzialności ubezpieczeniowej - pokryje ono również koszty poniesionej operacji plastycznej oraz nabycia protez – o ile będą one miały  związek z zaistniałym, nieszczęśliwym wypadkiem.

Na rynku, w tym także w Proama, są również dostępne pakiety NNW, które możemy nabyć niezależnie od innych produktów danego ubezpieczyciela, m.in. ubezpieczenie standardowe, dla każdego, ubezpieczenie dla rowerzystów czy dla osób w wieku 55+ Wybierając konkretne ubezpieczenie NNW, można dobrać jego charakter oraz wysokość sumy ubezpieczeniowej do indywidualnych potrzeb i wymagań osób ubezpieczanych. NNW może pokrywać koszty odszkodowań, przy poniesieniu trwałych uszczerbków na zdrowiu w wyniku wypadku, ale również koszty pobytu w szpitalu czy transportu do domu.

W celu zapewnienia sobie maksymalnego zakresu ochrony i pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, warto wykupić w parze z ubezpieczeniem NNW również usługi Assistance. Może być to Assistance medyczny, drogowy, czy obejmujący pomoc prawną. Ubezpieczyciel świadczy wówczas usługi pomocowe, jak np. holowanie auta, czy pomoc hydraulika, swoim klientom w przypadku zaistnienia sytuacji ubezpieczeniowej. 

Zobacz także: Zabezpiecz majątek

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:31

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089