II Światowy Kongres Klastrów 30.03-01.04.2016 Dąbrowa Górnicza

Autor: Henryk Nicpoń

Światowy Kongres Klastrów - Cluster World Congress  nie tylko platformą komunikacyjną dla polskich i zagranicznych klastrów.

KLUCZ DO SUKCESU

Po raz drugi w Polsce, w Dąbrowie Górniczej, odbędzie się w dniach 31 marca - 1 kwietnia 2016 roku Światowy Kongres Klastrów - Cluster World Congress. Wszystko wskazuje na to, że będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych dla Polski, do tego o randze światowej. Nic więc dziwnego, że zgromadzi przedstawicieli klastrów oraz władz lokalnych, regionalnych i krajowych, a także przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Co najważniejsze jednak, odbędzie się pod hasłem: „Potrójna helisa w realizacji międzynarodowych projektów. Budowanie gospodarki lokalnej i światowej poprzez kooperację międzysektorową”. Organizatorami przedsięwzięcia są Cluster World Sp. z o.o., Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Klaster Medyczny PIKMED, Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza, Komitet Rozwoju Zagłębia oraz  POLSKA 3.0, Humaneo. 

W II Cluster World Congress zapowiedzieli swój udział wybitne osobowości, zarówno ze świata polityki, nauki jak i biznesu. Wśród nich nie powinno zabraknąć Marszałka Sejmu RP, ministrów rządu polskiego, czeskiego, ukraińskiego, węgierskiego, słowackiego, przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej i Komisji Europejskiej, profesora Jerzego Buzka, który objął Cluster World Congress patronatem honorowym, światowej sławy ekspertów z dziedziny klasteringu, a wśród nich m.in.: Reza Zadeh, Prezesa European Foundation for Cluster Excellence (EFCE),Thomasa Lamer-Gamp, Dyrektora European Secretariat for Cluster Analysis (ESCA), Christiana Ketels z Harvard Business School, Wernera Pamminger z Clusterland w Austrii.

Po sukcesie pierwszego Cluster World Congress, który odbył się pod hasłem przewodnim „XXI wiek – stuleciem rozwoju gospodarki poprzez rozwój idei klasteringu”; drugi został dedykowany strategicznym projektom krajowym i międzynarodowym, realizowanym m.in. poprzez kooperację i współpracę wielosektorową i klastrową. Między innymi dlatego, gdyż coraz popularniejsza idea klasteringu, której jednym z celów jest inicjowanie kooperacji instytucji i organizacji na każdym poziomie współpracy, sprawia, że Kongres wydaje się być wręcz doskonałą kreatywną międzynarodową płaszczyzną komunikacyjną umożliwiającą dialog pomiędzy sektorem biznesu, administracji i nauki. Klastry i powiązania kooperacyjne, łączące współpracę biznesu, samorządu i jednostek badawczo-naukowych stają się bowiem bez wątpienia narzędziem, które coraz częściej będzie używane w celu budowania konkurencyjnej gospodarki w wymiarze lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Co więcej, klastry poprzez reprezentowanie biznesu, mają realny wpływ na prowadzoną politykę rozwoju regionalnego, uczestniczą w konsultacjach społecznych, promują swych członków i region na arenie krajowej i międzynarodowej, a także zapewniają dostęp do różnych form finansowania sięgając do środków finansowych z puli krajowej i europejskiej, a co za tym idzie wspierają tym samym biznes w regionie. Wspomagają także powstawanie startup-ów, a więc młodych, innowacyjnych firm.

Nic zatem dziwnego, że na Kongresie Klastrów w Dąbrowie Górniczej zostanie przedstawiona szczegółowa prezentacja transgranicznych i międzynarodowych, europejskich projektów przewidzianych do realizacji w najbliższych latach. Klastrowe innowacje, rozwiązania dla poszczególnych gałęzi gospodarki oraz współpraca biznesu, samorządu i społeczności obywatelskich przy realizacji międzynarodowych projektów związanych z tworzeniem innowacyjnych rozwiązań na pewno spotkają się z dużym zainteresowaniem wszystkich jego uczestników.

Bardzo interesująco zapowiada się zaprezentowanie na poszczególnych panelach podczas Cluster World Congress  możliwości współpracy i niezbędnych działań dla realizacji międzynarodowych projektów, w tym. inicjatywy POLSKA 3.0 - Narodowego Programu Nowej Polityki Przemysłowej RP 2014-2020, największego transgranicznego przedsięwzięcia w Europie realizowanego przez klastry. Programu zintegrowanych działań, mających na celu połączenie polskich rzek, autostrad i kolei w jedną płaszczyznę transportu multimodalnego oraz budowę największego w Europie Ponadnarodowego Centrum Logistycznego w Gorzyczkach, obejmującego obszar Polski, Czech i Słowacji. W portfolio projektowym POLSKI 3.0 jest m.in. przywrócenie żeglowności polskich rzek, w tym Odry. Budowa połączenia Dunaj – Odra – Łaba, wpisującego się w Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy CETC–ROUTE 65. Oddanie do użytku Ponadnarodowego Centrum Logistycznego Gorzyczki – Věřňovice (jedyna w Europie lokalizacja, gdzie będą łączyć się drogi m.in autostrady A1, kolei szerokiego toru z Dalekiego Wschodu, drogi rzecznej (portu rzecznego) i dogodnego połączenia poprzez autostradę z największym portem lotniczym Cargo Pyrzowice-Katowice z prawie blisko 500 ha terenem inwestycyjnym w SSE. Ważnym przedsięwzięciem projektu POLSKA 3.0 będzie również restrukturyzacja górnictwa na Śląsku. Dla rozwoju polskiego przemysłu lotniczego bardzo ważny będzie panel dotyczący jego rozwoju.

Prezentacja możliwości współpracy i niezbędnych działań na wszystkich panelach będzie uwzględniała: współpracę wielosektorową — zrównoważony rozwój — transport multimodalny i logistykę — strategie makroregionalne – ochronę środowiska, NATURA 2000 – gospodarkę wodną — żeglugę śródlądowa - CSR. Podczas obrad nie zabraknie pokazywania dobrych praktyk łączenia potencjałów w celu usprawnienia lokalnej i globalnej gospodarki, tematów związanych z rozwojem, zarządzaniem, benchmarkingiem czy finansowaniem działalności powiązań kooperacyjnych. Panel otwierający nazwano: „Polska jako przestrzeń o znaczącym potencjale gospodarczym w Unii Europejskiej”.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:675

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089