Problem w spłacaniu kredytu

Autor: Rafał Witkowski

Coraz więcej osób ma problem w Polsce z terminową spłatą rat swoich kredytów bankowych. Na początku tego roku, wprowadzono nowe przepisy, które nakazują bankom przeprowadzanie restrukturyzacji zobowiązań, których kredytobiorcy nie są w stanie spłacać. 

Bank powinien wówczas, na wniosek swojego klienta zrestrukturyzować kredyt i w ten sposób, umożliwić klientowi dużo łatwiejsze warunki spłaty. Do możliwych rozwiązań w takiej sytuacji należą:

• prolongata w spłacie kredytu – okres spłaty wydłuża się o kilka rat, jednakże wszystkie raty zostają obniżone do wysokości, którą klient jest w stanie obecnie spłacać

• przesunięcie spłaty kilku rat, czyli tak zwane wakacje kredytowe – przez kilka miesięcy klient spłaca jedynie odsetki lub nie spłaca w ogóle rat, a zostają one doliczone na sam koniec spłaty kredytu

• zmiana terminu spłaty raty – przesunięcie spłaty na przykład o miesiąc.

Klienci bardzo chwalą sobie te rozwiązania, ponieważ znacznie wpływają one na poprawienie ich sytuacji finansowej. Taki wniosek do banku należy jednak odpowiednio umotywować. Najlepiej jest powołać się na trudne warunki finansowe i kłopoty. Można przedstawić umowy innych pożyczek i kredytów, lub też wysokie rachunki za media, za leczenie, czy też inne.

Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii profesjonalnego doradcy finansowego. Taka osoba potrafi doskonale przygotować taki wniosek o restrukturyzację i przede wszystkim – przygotować konkretne propozycje spłaty kredytu, które my możemy przedstawić następnie naszemu bankowi. Najczęściej bowiem banki oczekują propozycji od wnioskującego o restrukturyzację klienta. Warto jest zaproponować opcję bardzo korzystną dla nas, ponieważ bank zazwyczaj decyduje się na nieco mniej korzystne rozwiązanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać dobrą ofertę.

Kiedy już uda nam się zrestrukturyzować nasz kredyt i bank obniży nam wysokość miesięcznej raty do spłaty, koniecznie musimy się trzymać ustaleń. Jeżeli bowiem będziemy się opóźniać w spłacie rat, istnieje ryzyko wypowiedzenia umowy przez bank. Może on również cofnąć swoją zgodę na restrukturyzację. Jest to bardzo ważne. Istnieje bowiem szansa, że w przypadku terminowego regulowania pomniejszonych rat w całości, bank w przyszłości wyrazi zgodę na kolejną restrukturyzację kredytu. większość banków, bez problemu wyraża zgodę na takie rozwiązanie. Najczęściej taki wniosek składa się w placówce banku. Można go również wysłać pocztą, jednakże należy do niego dołączyć wszystkie wymagane przez bank załączniki. Należy również koniecznie pamiętać o wersji aktualnego podpisu, jaką posiada bank.

Nasz wniosek może bowiem zostać cofnięty, jeżeli nie podpiszemy się zgodnie z wzorem znajdującym się w systemie bankowym. Niekiedy banki decydują się również na wezwanie wnioskodawcy do przedstawienia dokumentacji potwierdzającej trudną sytuację finansową. Pomocne mogą wtedy okazać się różnego rodzaju umowy, rachunki, czy paragony. Należy jak najbardziej uprawdopodobnić, że znajdujemy się w ciężkiej sytuacji, która uniemożliwia nam spłatę rat w wysokości określonej w umowie z bankiem.

Więcej informacji
Publikację przygotował Niezależny Doradca Kredytowy Tomasz Wostal - kredyty to nasza specjalność.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:663

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089