Czy warto inwestować w mieszkania na parterze?

Autor: Rafał Witkowski

Jakie są plusy i minusy kupna lub wynajęcia mieszkania na parterze? Każdy, kto chce zainwestować w  nieruchomość, trafia na takie oferty mieszkań, które znajdują się na parterze. Są to tak zwane oferty parterowe. Wiele osób odrzuca taką opcję, mając na względzie negatywne opinie znajomych czy rodziny. Dlaczego? Czy słusznie mieszkania na parterze zasługują na miano tych nieodpowiednich? 

Skupmy się na zaletach. Czy im niżej tym taniej? W stosunku do pozostałych lokali użytkowych mogą być tańsze nawet o 20%. Spowodowane jest to mniejszym zainteresowaniem wśród potencjalnych kupujących. Jest to idealna opcja dla osób, które mają mniejszy budżet, a w ramach gratisu mają okazję otrzymać kilka dodatkowych metrów.

Jest to również wygodne dla starszych osób, które nie są w stanie poruszać się po schodach, gdy blok mieszkalny nie jest zaopatrzony w windę. Na mieszkanie parterowe decydują się także rodziny wraz z małymi dziećmi. Znoszenie i wnoszenie po kilka razy na dzień ciężkiego wózka czy upychanie w ciasnej windzie, zawsze jest problematyczne. Parter jest wygodny przy remontach. Wynoszenie ciężkich mebli z czwartego piętra może okazać się dużym wyzwaniem dla osób, które zdecydowały się robić to samodzielnie. Znajdujemy oferty w nowym budownictwie, które oferują nam dostęp do ogrodu. Kiedyś na taki luksus mogli sobie pozwolić nieliczni z zasobniejszym portfelem. Obecnie coraz więcej deweloperów przekonuje się do takiego rodzaju inwestycji w dużych miastach, ponieważ jest to dodatkowy plus mieszkania w zatłoczonym centrum. Jest to idealna opcja na spędzanie wolnego czasu wśród zieleni.

Decydując się na taki rodzaj nieruchomości połączonej z ogrodem, warto sprawdzić w czyjej kwestii leży pielęgnacja zieleni. Jeśli zajmuje się tym administracja nie powinno to stwarzać żadnych dodatkowych problemów. Jeśli dbanie o czystość zależy tylko i wyłącznie od właścicieli, może wystąpić problem czystości. – Informuje Marek Wierzbicki z Marvipol

Jeśli chodzi o wady związanie z wynajmowaniem mieszkań parterowych panuje przeświadczenie, że lokal położony na najniższym poziomie cechuje się złymi warunkami mieszkaniowymi. Duża ilość zainteresowanych rezygnuje z tego rodzaju lokali nawet bez obejrzenia oferty. Istnieje również przeświadczenie o „zimnej podłodze”. Po części jest to prawda, jednak nie wszystkie nieruchomości należy traktować tak samo. Zimno, które ciągnie od podłogi, spowodowane jest słabym dociepleniem. Przy nowoczesnym budownictwie wielu inwestorów kładzie nacisk na ocieplenie dolnej części. W starych kamienicach również można spotkać się z dobrą izolacją na parterze. Wielkim minusem jest ryzyko włamania. Kilka lat temu można było zaobserwować kraty w oknach, które miały odstraszać potencjalnego złodzieja. Obecnie w mieszkaniach parterowych stosuje się zabezpieczenia, czujniki magnetyczne czy rolety zewnętrzne antywłamaniowe, które skutecznie blokują próby włamań pod nieobecność lokatorów. Duża grupa ludzi twierdzi, że w takiego rodzaju nieruchomościach występują tzw „podwyższone decybele”. Źródło dźwięku dochodzi do mieszkań głównie od sąsiadów z góry oraz z klatki schodowej. Jeśli chodzi o dobiegający z korytarza hałas, możemy poradzić sobie, montując drzwi wyciszające. Jeśli chodzi o kwestie sąsiadów, należy się dogadać indywidualnie. Jednak ten problem nie występuję tylko na parterze! Jedynym niepodważalnym minusem jest nieciekawy widok. Nie należy się jednak zniechęcać. Aby podziwiać panoramy miasta czy piękne zachody słońca, trzeba co najmniej mieszkać na piątym piętrze.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:646

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089