Emerytura z ZUS - jak sprawdzić szacunkową wysokość?

Autor: Rafał Witkowski

Czy wiesz jak wysoką emeryturę otrzymasz z ZUS? Możesz obliczyć tę kwotę samodzielnie, bez czekania, aż zrobi to za Ciebie ZUS. Dziś kwoty jakie podawane są Ci do wiadomości to zaledwie szacunkowa wysokość Twojej przyszłej emerytury, dlatego warto dokonać obliczeń samodzielnie, by przekonać się jaka przyszłość czeka Cię z ZUS-em. 

Elementy składowe wysokości emerytury

Wysokość emerytury oblicza się na podstawie dwóch czynników. Pierwszy z nich to część stażowa, zaś drugi to tzw. część socjalna. To te dwie współrzędne determinują wysokość przyszłego świadczenia. Ważnym elementem jest informacja, iż część socjalna to stały i niezmienny współczynnik emerytury, który oblicza się jako 24 % kwoty bazowej przyszłej emerytury, zawsze w dacie zgłoszenia danego wniosku o przyznanie świadczenia emerytalnego albo też w momencie powstania uprawnień do otrzymania takiego świadczenia.
W każdym wypadku emerytury przyznawane od dnia 1 marca danego roku do ostatniego dnia lutego roku następnego obliczane są w sposób jednakowy i ustalane w tej samej wysokości dla części socjalnej. Zmiennym i osobnym obliczeniom podlega z kolei drugi współczynnik, czyli wzmiankowana już część stażowa. Obecna kwota stażowa, którą ustalono na dzień 1 marca 2016 r., a która obowiązywać będzie do 28 lutego roku 2017, wynosi 24 % z kwoty bazowej 3408,62 zł co w przeliczeniu wynosi 818,07 zł.

Drugi z przytoczonych już elementów składowych przyszłej emerytury, czyli tzw. część stażowa to tak naprawdę fundament decydujący o wysokości naszej emerytury. Ten element to odzwierciedlenie wymiaru wszystkich przebytych składkowych oraz nieskładkowych okresów oraz podstawy wymiaru emerytury.

Jak obliczyć podstawę wymiaru emerytury?

Podstawę emerytury ustala się poprzez obliczenie:

Posiadane dane należy wprowadzić samodzielnie do specjalnego kalkulatora, który znaleźć można na stronie ZUS-u. Tutaj wprowadza się również dane typu płeć i wiek oraz wzmiankowane już wymiar okresów i kwot przychodów.
Dzięki kalkulatorowi wskazane zostaną wskaźniki wysokości podstawy wymiaru, które ustala się z 10 lub też 20 oraz z tego współczynnika, który okazuje się najbardziej korzystny dla składkowicza. Ponadto dzięki kalkulatorowi poznamy wysokość podstawy wymiaru oraz wyliczoną już kwotę emerytury.

Skąd wziąć dane?

Dane, jakie potrzebne są do samodzielnego wyliczenia kwoty przyszłej emerytury pochodzą z wykazu składek, jaki wysyłany jest co pewien czas przez ZUS a dotyczy on tych składek, które odprowadza w naszym imieniu pracodawca lub też odprowadzamy je samodzielnie na fundusz emerytalny.

Dane z ZUS-u jedynie szacunkowe i hipotetyczne

Dane, jakie wysyła ZUS, a które dotyczą kwoty przyszłej emerytury są zaledwie czysto hipotetyczne. Choć przeliczenia z ZUS-u są w pełni wiarygodne, kwota przyszłej emerytury znacznie może odbiegać od tej, jaka obliczona zostanie w rzeczywistości. ZUS bowiem przedstawia jedynie orientacyjne kwoty emerytury, nie zaś w pełni precyzyjne i obowiązujące.
Dane przesyłane przez ZUS otrzymuje każdy ubezpieczony, który urodził się po roku 1948.
Większość Polaków podlega nowemu systemowi emerytalnemu.
Pamiętać należy jednak, że nawet obliczona z użyciem bardziej precyzyjnego narzędzia jakim jest kalkulator emerytury nie oznacza, iż będzie to w pełni autentyczna i obowiązująca kwota. Tym samym oznacza to, iż tak obliczona emerytura nie ma prawa być podstawą jakichkolwiek roszczeń wobec ZUS. Kalkulator pozwala na obliczenie zaledwie swego rodzaju symulacji w kwestii przejścia na emeryturę (także tego wcześniejszego) dla dotychczasowego wieku emerytalnego oraz dla wieku podwyższonego / obniżonego.

Korzystając z kalkulatora ubezpieczony skorzystać może dodatkowo z dwóch opcji - obliczeń w wersji uproszczonej oraz w wersji zaawansowanej. Co ważne kalkulator ten wylicza jedynie dane dotyczące emerytury z I filaru obowiązującego systemu emerytalnego.

Czy ZUS jeszcze będzie istniał za X lat?

Pytanie o wydolność polskiego systemu emerytalnego zadaje sobie wielu polaków. Obecnie całość środków wpłacanych co miesiąc do ZUS wypłacana jest na bieżące emerytury, ale i tak jest to za mało, aby pokryć zobowiązania ZUS, który na ten cen wykorzystuje także część środków z budżetu Państwa. Dodatkowo, jak pisze Mateusz na blogu ZaradnyFinansowo.pl w artykule "Emerytura z ZUS: Czy jest na co czekać?" - "Podczas projektowania systemu emerytalnego średnia długość życia była o 25 lat mniejsza niż ustalony wiek emerytalny – dziś średnia emerytura trwa prawie 6 lat a jak pokazują dane z GUS z roku na rok żyjemy coraz dłużej".

To wszystko każe nam myśleć, że w najlepszym wypadku emerytura osób, które obecnie wchodzą na rynek pracy, będzie w najlepszym wypadku niewielka.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:50

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089