Jak weryfikowana jest tożsamość klientów przy pożyczaniu pieniędzy online?

Autor: Rafał Witkowski

Specyficzną formą pożyczania pieniędzy jest korzystanie z serwisów pożyczkowych, w których bez wychodzenia z domu można otrzymać konkretne środki. Prowadzone są one przez firmy pożyczkowe, spoza sektora bankowego. W jaki sposób taki pożyczkodawca sprawdza tożsamość swojego potencjalnego klienta? 

Przelewy weryfikacyjne

Szybkie pożyczki przez internet udzielane są po spełnieniu przez klienta odpowiednich dla danej firmy pożyczkowej wymagań. Najczęściej jednym z nich jest konieczność zweryfikowania tożsamości takiej osoby, co odbywa się na podstawie przelewu weryfikacyjnego.

Sprawa jest przy tym prosta - klient rejestruje się w danym serwisie pożyczkowym jako jego użytkownik lub składa wniosek pożyczkowy w formie elektronicznej w trybie online. Następnie jest on proszony o dokonanie przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę - najczęściej 1 zł lub 1 grosz na wskazane na stronie internetowej konto bankowe. Jeśli dane z przelewu i z wniosku pożyczkowego są takie same, pożyczka pozabankowa będzie mogła zostać udzielona przez internet.

Uwaga!

Nie ma możliwości dokonania przelewu weryfikacyjnego z innego konta niż to, które jest zarejestrowane na dane klienta podane przy rejestracji konta użytkownika w serwisie pożyczkowym. Nie zostanie on w żadnym przypadku uznany.

Powinniśmy też uważać na firmy, które oczekują przelewów weryfikacyjnych na znacznie wyższe kwoty. Mogą okazać się oszustami wyłudzającymi od innych pieniądze i tak naprawdę nie udzielą żadnej pożyczki.

Inne sposoby autoryzacji tożsamości klienta

Nie tylko poprzez przelew weryfikacyjny możliwe jest potwierdzenie tego, że klient to ta osoba, za którą się podaje. Niektóre serwisy pożyczkowe przy rejestracji w serwisie pożyczkowym proszą o wpisanie kodu, który zostaje wysłany do nich za pośrednictwem wiadomości SMS na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej. Zawsze wtedy istnieje jednak niebezpieczeństwo, że oszust poda swój numer telefonu lub e-mail, a dane osoby, na którą chce wyłudzić pożyczkę. Pożyczkodawca może też zadzwonić na dany numer celem weryfikacji pożyczkobiorcy.

Istnieją także aplikacje służące do potwierdzania tożsamości klienta, które cieszą się w praktyce wśród firm pozabankowych i ich klientów, coraz większą popularnością. Z takich rozwiązań korzystają m.in. klienci Kredito24 czy Pandamoney. Używają aplikacji KontoConnect, która pozwala na potwierdzenie swojego konta bankowego, bez potrzeby przelewania środków finansowych. Dzięki szyfrowaniu KontoConnect zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Aplikacja nawiązuje połączenie z kontem bankowym klienta w kilka sekund, korzystając z zaszyfrowanego połączenia SSL. Pozwala to na bezpieczne wprowadzenie danych i na zweryfikowanie przez pożyczkodawcę, czy dana osoba jest właścicielem konta bankowego, na które zostanie wypłacona pożyczka.

Pożyczający pieniądze w serwisach Lendon czy Extraportfel przechodzą weryfikację tożsamości za pomocą usługi o nazwie Instantor. Można w jej ramach wykonać przelew internetowy, dla potwierdzenia podanych podczas rejestracji danych klienta, albo skorzystać z weryfikacji natychmiastowej. W tym drugim przypadku klient zostanie poproszony o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej oraz potwierdzi dane ubiegającej się o pożyczkę osoby. Usługa korzysta z zaszyfrowanego połączenia, ale dla wielu jest kontrowersyjna. Pożyczkodawca uzyskuje bowiem dzięki niej dane dostępowe do konta bankowego klienta.

Zobacz także: Kto może dostać pożyczkę przez internet

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:36

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089