Konto oszczędnościowe w 6 krokach. Poznaj najważniejsze informacje nt. tej formy oszczędzania.

Autor: Rafał Witkowski

Co miesiąc każdy z nas w najszczęśliwszym dniu miesiąca, gdy na nasze konto wpływa wynagrodzenie, wyobraża sobie co wreszcie kupi: torebkę, buty, telewizor czy może bilety na mecz ulubionej drużyny. Zanim jednak to nastąpi, siadamy i płacimy rachunki. Krzywimy się, że znowu podrożał czynsz, prąd …. ale płacić trzeba. Czy byłoby coś strasznego gdybyśmy do tych obowiązkowych płatności dodali tzw. „własny podatek oszczędnościowy” na kupno czegoś konkretnego. Na coś, na co jesteśmy w stanie odłożyć, ale potrzebujemy czasu i zawsze brakuje nam motywacji.

Konto oszczędnościowe – od czego zacząć?

Krok 1 - Podejmujemy decyzję o oszczędzaniu.

Bierzemy kartkę papieru i piszemy na co przydałyby się nam dodatkowe fundusze, ustalamy cel. Skupiamy się na obecnych potrzebach, a nie takich za 20 lat. Pamiętajmy, że tworzymy własny fundusz rezerwowy, z którego będziemy mogli pokryć np. nagłe wydatki lub kupić czy zrealizować to o czym napisaliśmy.

Krok 2 - „obowiązkowy haracz”

Decydujemy jaką wysokość dochodów, będziemy przeznaczać by osiągnąć swój cel. Ustalamy konkretną wartość np. 3% pensji i wyliczmy kwotę.

Krok 3 - Dochody

Szukamy nowych możliwości zwiększenia swoich oszczędności. Dodatkowe nadgodziny w pracy czy odsprzedanie zbędnych rzeczy pozwoli nam odłożyć jeszcze więcej. Szybciej uzyskamy zaplanowany cel.

Krok 4 - Szukamy konta oszczędnościowego

Najlepiej zacząć od sprawdzenia we własnym banku, w którym mamy konto osobiste. Dobrze jest też zobaczyć aktualne promocje zwracając uwagę na:

  1. Oprocentowanie – jest zawsze wyższe, niż na tradycyjnym koncie bankowym. Na przykład wybierając konto w Getin Bank otrzymamy oprocentowanie w wysokości 2,5%. Jego wysokość może być podwyższana w zależności od tego czy jesteśmy nowym klientem banku lub od kwoty zgromadzonych środków. Czasem gdy spełnimy jakieś dodatkowe warunki oferty specjalnej. Pamiętajmy, że stopa oprocentowania konta oszczędnościowego jest zmienna, co oznacza, że w momencie podwyżki stóp procentowych, bank może podwyższyć nam oprocentowanie konta dzięki czemu zyskamy więcej.
  2. Płynność – główną zasadą jest to, że nasze środki są dostępne w każdym momencie, bez utraty wypracowanych odsetek. Nawet jeśli dokonamy wypłaty części środków, nie tracimy odsetek, ponieważ mnożą się za każdy dzień spędzony na koncie.
  3. Bezpieczeństwo – oszczędzasz i śpisz spokojnie - nie stracisz swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ pieniądze na Twoim koncie są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 400.000 euro w przeliczeniu na złotówki.
  4. Kapitalizacja odsetek – to sposób doliczania odsetek, w okresie miesięcznym, za czas, w którym pieniądze „ciężko pracowały” na koncie. Czyli jeśli coś wcześniejszej wypłacimy, odsetki zostaną doliczone za okres ich realnego przebywania. Nie tracimy odsetek, jak w przypadku zerwania lokaty.
  5. Koszt – prowadzenie i wpłaty na konto jest darmowe. W przypadku wypłat panuje zasada, że raz w miesiącu można pieniądze wypłacić gratis. Niestety za kolejne wypłaty już płacimy.

Krok 5 - Zakładamy rachunek oszczędnościowy.

Założenie konta jest proste i zajmie nam nie więcej niż 10 minut, wystarczy wybrać jeden ze sposobów:

Krok 6 - Zlecenie stałe

Po założeniu rachunku robimy zlecenie stałe na swoim koncie bankowym, by system samodzielnie przelewał z góry ustaloną przez nas kwotę. Pamiętajmy, że system jest bezduszny i bez żadnych skrupułów i wątpliwości przeleje pieniądze na konto oszczędnościowe.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:672

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089