Ustawa o imprezach masowych i kwestie alkoholowe

Autor: Admin

Sprzedaż alkoholu na imprezach masowych została ściśle określona w spec ustawie dotyczącej imprez masowych, która weszła w życie na początku obecnego roku. Jej brzmienie budzi sporo kontrowersji zarówno w mediach, jak i w opinii publicznej. Nie bez znaczenia jest głos ekspertów z zakresu prawa, a swoje przysłowiowe trzy grosze dorzucają także przedsiębiorcy działający w owej branży. 

Czym właściwie jest impreza masowa?

Aby objaśnić brzmienie owej ustawy i jej zastosowanie w praktyce warto zdefiniować pojęcie imprezy masowej. Oczywiście definicja ta została ściśle określona w treści ustawy, jednak jest ona na tyle długa i skomplikowana, że przytaczanie jej wprowadziło by wiele chaosu. W skrócie impreza masowa to impreza o charakterze artystyczno-rozrywkowym, bądź impreza sportowa w tym mecz piłki nożnej. Inna nazwa z jaką możemy się spotkać w przypadku imprez masowych to impreza o podwyższonym ryzyku. Określenie to zostało zaczerpnięte z przewidywanych zagrożeń do jakich może dojść w trakcie wydarzenia. Składa się na to kilka istotnych czynników, a jednym z najważniejszych jest doświadczenie wynikające z przeprowadzania takich imprez. W opinii ustawodawców podczas imprez o podwyższonym ryzyku zachodzi obawa o wystąpienie aktów przemocy, bądź agresji.

Wysokoprocentowe problemy

Zgodnie z ustawą dowiadujemy się, iż kluczem do jej rozumienia jest przepis określający górną granicę zawartości alkoholu oraz jego rodzaj. Przepis ten ma zastosowanie wyłącznie w przypadku imprez o charakterze masowym z wyłączeniem tych o podwyższonym ryzyku. Na tego typu imprezach dozwolona jest sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3.5% zawartości alkoholu. W tym miejscu mamy do czynienia z pierwszą kontrowersją wynikającą ze sprzeczności z innym przepisem określającym trzy kategorie napojów alkoholowych jaki znalazł się w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Ów przepis wyróżnia następujące kategorie :

- o 4.5% zawartości alkoholu oraz piwo

- powyżej 4.5% do 18% zawartości alkoholu z wyjątkiem piwa

- powyżej 18% zwartości alkoholu

Idąc typ tropem nie sposób nie zauważyć, iż nowa ustawa dotycząca imprez masowych określa nową – czwartą kategorię opiewającą w granicę 3.5%.

Inne przepisy zawarte w ustawie

Ale takie problemy to tylko wierzchołek góry lodowej. W ustawie kryje się kilka innych przepisów, które w opinii ekspertów wołają o pomstę do nieba. Jednym z takich przykładów jest przepis mówiący o tym, że sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych powinno się odbywać w wyznaczonych do tego miejscach. Działania te mogą być prowadzone wyłącznie przez podmioty posiadające specjalne zezwolenie. Ustawa zabrania także sprzedaży alkoholu w tzw. opakowaniach twardych – zwłaszcza wykonanych ze szkła, metalu, tudzież tworzyw sztucznych. Powyższe przepisy powodują swego rodzaju monopol rynkowy, który niekoniecznie musi podobać się przedsiębiorcom. Pozostaje mieć nadzieję, że brzmienie ustawy zmieni się z korzyścią zarówno dla przedsiębiorców, jak i prawników, choć wciąż przepisy te odczuwają najbardziej ludzie biorący udział w tego typu imprezach.

Tekst przy współpracy z https://pbkb-adwokaci.pl/.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:651

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089