Magazyn w firmie - kiedy jest potrzebny a kiedy wymagany

Autor: Admin

Planujesz założyć sklep internetowy bądź stacjonarny i zastanawiasz się czy od razu musisz posiadać magazyn? Czy można z niego zrezygnować? Czy też zastąpić jakimś innym rozwiązaniem? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedź w poniższym artykule.

Czym dokładnie jest magazyn i kiedy warto go posiadać?

Magazyn to nie tylko przestrzeń, w której gromadzone są towary, którymi handlujemy w sklepie. Jest to samodzielna komórka organizacyjno-funkcjonalna, która wymaga prowadzenia odrębnej dokumentacji obrotu magazynowego, między innymi jednolitego pliku kontrolnego JPK_MAG.

Głównym zadaniem magazynu jest ewidencja towarów, dzięki czemu łatwiej zarządzać takimi procesami jak:

Kiedy więc warto posiadać magazyn?

Na pewno w sytuacji kiedy sklep ma już duże obroty, lub gdy wysyłka ze sklepu internetowego ma nastąpić w ciągu 24 h. Są to sytuacje kiedy ie ma czasu na oczekiwanie aż produkty trafią do nas od producentów. Czy magazyn jest Ci potrzebny, będzie decydować kilka czynników, między innymi:

Profil branży – jeśli oferujesz w sklepie szeroki asortyment od wielu dostawców, w takiej sytuacji posiadanie magazynu będzie konieczne.

Czas dostawy ze sklepu internetowego – jeśli chcesz oferować klientom szybką wysyłkę towrau do 24h musisz je posiadać w swoim magazynie.

Oczywiście magazyn będzie niezbędny jeśli chcesz prowadzić hurtownię odzieży lub sprzętu AGD. Przyda się również jeśli prowadzisz usługi wypożyczania sprzętu sportowego, np. nart lub rowerów.

Kiedy magazyn nie jest potrzebny i czym można go zastąpić?

Kiedy nie warto inwestować magazyn? Na pewno nie ma sensu wydawać pieniędzy na prowadzenie magazynu, jeśli dopiero zakładasz sklep internetowy, lub gdy otwierasz mały sklepik. Zazwyczaj magazynu, nie potrzebują również firmy, które handlują luksusowymi towarami, których ceny są wysokie a sprzedaż jest dość rzadka. Ich składowanie jest po prostu nie opłacalne.

Jeśli nie magazyn to co?

Oczywiście jeśli nie prowadzisz magazynu, musisz znaleźć inną formę obsługi przepływu towarów. Do tego celu masz kilka opcji do wyboru:

Dropshipping – w tym modelu sprzedawca jest przede wszystkim pośrednikiem, który zdobywa klienta, zaś towar przechodzi bezpośrednio od producenta do klienta. Opcja ta jest bardzo wygodna dla wielu sklepów internetowych.

Cross-docking – to jest dobre rozwiązanie jeśli w posiadasz stały ciąg zamówień, lub zamawiane produkty są wykorzystywane na bieżąco. W tym modelu towar znajduje się wyłącznie w magazynie.

Mały magazyn w domu – oczywiście muszą być ku temu odpowiednie warunki. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją działalność w domu masz odpowiednio dużo miejsca, np. w garażu. Możesz spokojnie skorzystać z takiej opcji.

Kiedy masz obowiązek prowadzenia magazynu

Konieczność prowadzenia przez przedsiębiorcę magazynu została określona w przepisach ustawy o rachunkowości. Zobowiązane do prowadzenia magazynu są jednostki, które muszą prowadzić pełną księgowość. Taka forma księgowości dotyczy, co do zasady, spółek osobowych, a więc działalności prowadzonej w formie spółki: jawnej, komandytowej, komandytowo - akcyjnej, lub kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna). Osoby cywilne prowadzące działalność gospodarczą lub spółki cywilnej do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są tylko, gdy przychody z działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy przekroczyły 2 000 000 euro w przeliczeniu na walutę polską według średniego kursu NBP obowiązującego na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego dany rok podatkowy oraz podmioty, które dobrowolnie się na to zdecydowały. Co istotne, formę pełnej ewidencji księgowej może być dobrowolnie zadeklarowana przez podmioty (przedsiębiorców), które nie spełniają powyższego kryterium przychodowego.

System skutecznego zarządzania sprzedażą z magazynem - wfirma.pl

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:161

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089