Rozwód kościelny krok po kroku

Autor: Jakub Małkiński

Relacje małżeńskie są coraz mniej trwałe, co wiąże się ze wzrostem liczby rozwodów. Strony dochodzą do wniosku, że dalsze wspólne życie nie ma sensu i decydują się na rozstanie. Co z małżeństwami kościelnymi? Jak wygląda procedura unieważnienia małżeństwa? Od czego zacząć?

Z biegiem lat zmienił się stosunek do małżeństwa. Kilkanaście lat temu ślub kościelny cementował związek dwojga osób na dobre i złe. Przysięga małżeńska stanowiła zobowiązanie, aby wspólnie iść przez życie, cieszyć się nim, a także wspierać w trudnych chwilach. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na rozwód. Nie podejmują próby porozumienia, ratowania związku czy rozwiązania trapiących małżeństwo problemu, lecz składają pozew rozwodowy i rozpoczynają procedurę stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wyrażenia: rozwód kościelny, unieważnienie ślubu oraz unieważnienie małżeństwa kościelnego są kolokwializmami. Zgodnie z prawem kanonicznym, sakrament małżeństwa jest zawierany na całe życie. Dlatego też mówimy o procedurze stwierdzenia nieważności małżeństwa. Precyzyjnie rzecz ujmując, polega ona na udowodnieniu w trakcie procesu sądowego, że małżeństwa nigdy nie było. Podstawą ku temu jest przedstawienie okoliczności, które uniemożliwiały jego zawarcie.

W przestrzeni społecznej funkcjonuje jednak przeświadczenie, że procedury związane ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa mogą trwać latami. Trzeba włożyć wiele wysiłku, przejść długą drogę formalną, aby osiągnąć zamierzony efekt. Nic bardziej mylnego. W 2015 roku papież Franciszek ustanowił tzw. skrócony tryb orzekania. W ten sposób cała sprawa może zamknąć się w zaledwie kilka miesięcy. Reforma ta wzbudziła spore zainteresowanie i przełożyła się na wzrost liczby osób, które postanowiły rozpocząć procedurę stwierdzenia nieważności małżeństwa. Konieczne jest jednak uzupełnienie. Tzw. skrócony tryb odwołania dotyczy osób, u których okoliczności potwierdzające nieważność zawarcia małżeństwa są jasne, a o jego stwierdzenie występują obie strony tj. mąż i żona.

Jak unieważnić małżeństwo?

Trzeba mieć na uwadze, że decyzja małżonków o rozstaniu nie jest gwarantem osiągnięcia pozytywnego wyniku postępowania kościelnego. Aby stwierdzić nieważność małżeństwa, konieczna jest podstawa prawna tzw. tytuł prawny do unieważnienia małżeństwa. Jeśli podjęliśmy decyzję o rozwodzie warto skorzystać z fachowej pomocy i udać się do kancelarii kanonicznej, gdzie uzyskamy cenne wsparcie.

Adwokat kościelny www.kancelaria-kanoniczna.com przygotuje skargę procesową, która w tym wypadku zdecydowanie różni się od tej w procedurze cywilnej. Przy rozwodzie kościelnym kluczowe jest wskazanie okoliczności, które powodują nieważność małżeństwa.

Możemy wyróżnić trzy grupy powodów. Pierwsza to przeszkody zrywające: wiek, ślub, niemoc płciowa, święcenia, małżeństwo, uprowadzenie, różne religie, występek, pokrewieństwo, powinowactwo, przyzwoitość publiczna, pokrewieństwo prawne. Druga to wady zgody małżeńskiej, czyli m.in. choroby psychiczne, alkoholizm, uzależnienie emocjonalne od matki, narkomania, uzależnienie od seksu. W tej grupie zawierają się również kwestie związane z wykluczeniem potomstwa, wierności małżeńskiej, dobra małżonków. Trzecia grupa zaś dotyczy wad prawnych.

W całej procedurze związanej z rozwodem kościelnym kluczowe znaczenie ma podstawa prawna. Jeśli będzie źle dobra, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd kościelny wyda wyrok negatywny. Trzeba wiedzieć, że istotne są również rodzaje załączników dołączanych do skargi powodowej. Wśród nich: metrykę ślubu kościelnego (nie starszą niż 3 miesiące), pozew, odpowiedź na pozew sądowy, wyrok sądu. Niezwykle istotne są również dowody tj. nagrania, zdjęcia, listy, dokumenty, które mogą pomóc w udowodnieniu podstawy prawnej. Aby cała procedura przebiegała sprawnie i prawidłowo, warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii kanonicznej www.kancelaria-kanoniczna.com/rozwod-koscielny.

Po przygotowaniu skargi powodowej, należy ją złożyć w sądzie kościelnym miejsca zamieszkania powoda i pozwanego. Może to być również sąd kościelny miejsca zawarcia ślubu. Kluczowy jest czas trwania procedury. W niektórych sądach sprawa może trwać kilka miesięcy, a w innych nawet kilka lat. Warto wiedzieć, że rozprawa rozwodowa nie odbywa się publicznie jak w sprawach cywilnych. Strony wzywane są pojedynczo i każda składa szczegółowe zeznania.

Niezbędna pomoc

Cała procedura związana ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa jest niezwykle czasochłonna i wymagająca. Dodatkowo wiąże się z ogromnym stresem. Ważnym wsparciem na proceduralnej drodze jest adwokat kościelny www.rozwod-koscielny.pl. Z pewnością jego doświadczenie i wiedza okażą się cenne w przygotowaniu skargi procesowej oraz określeniu okoliczności nieważności małżeństwa. Dodatkowym atutem posiadania adwokata kościelnego jest fakt, że może on uczestniczyć w przesłuchaniu obu stron.

Kancelaria kanoniczna posiada profesjonalny zespół, który doskonale zna prawo kanoniczne i procedurę stwierdzenia nieważności małżeństwa. To niewątpliwy atut, który pozwoli uniknąć błędów w postępowaniu. Dla strony ubiegającej się o stwierdzenie nieważności małżeństwa procedura wiąże się z wieloma emocjami. Adwokat kościelny gwarantuje profesjonalną obsługę oraz zastosowanie rozwiązań, dzięki którym klient uniknie ryzyka popełnienia błędów i przedłużenia postępowania. Warto skorzystać z fachowej porady.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:39

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089