Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty?

Autor: Rafał Witkowski

Nie zaciągałeś żadnych zobowiązań a otrzymałeś nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, jak najszybciej złóż sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty. 

Na wstępie warto wyjaśnić w skrócie co to jest „nakaz zapłaty”.

Nakaz zapłaty jest niczym innym jak orzeczeniem sądu, które kończy postępowanie upominawcze lub nakazowe. Otrzymując zatem nakaz zapłaty sąd zobowiązuje nas do zapłaty stronie powodowej (wierzycielowi) określonej sumy pieniężnej wynikającej z przedstawionych dowodów.

Nakaz zapłaty swoim zakresem najczęściej obejmuje zobowiązanie do zapłaty:

  1. należności głównej (długu),
  2. odsetek ustawowych,
  3. zwrot kosztów procesu (opłata sądowa, opłata od pełnomocnictwa etc.),
  4. zwrot kosztów zastępstwa procesowego (o ile powód korzystał z pomocy prawnika).

Zatem, otrzymując nakaz zapłaty nie oznacza to jeszcze końca postępowania. Jako, że postepowanie upominawcze zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego jest maksymalnie uproszczone w ujęciu proceduralnym, sąd wcześniej nie informuje nas o toczącym się przeciwko nam postępowaniu.

Rzeczone uproszczenia dotyczą w rzeczy samej także procedury odwoławczej.

W przypadku otrzymania nakazu zapłaty wydanego w trybie upominawczym pozwanemu przysługuje prawo do złożenia umotywowanego sprzeciwu od wydanego nakazu zapłaty.

W obu opisanych powyżej przypadkach pozwanemu (dłużnikowi) przysługuje termin 2 tygodni od daty skutecznego doręczenia nakazu na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Warto w tym miejscu pamiętać, że termin liczymy od daty doręczenia, więc pierwszym dniem 14 dniowego terminu będzie kolejny dzień następujący po dniu doręczenia (przykład: dzień doręczenia nakazu zapłaty to 10 stycznia zatem termin do wniesienia sprzeciwu lub zarzutów upłynie 24 stycznia o godz. 24.00). Do tego czasu możemy złożyć sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty bądź osobiście w kancelarii podawczej sądu bądź za pośrednictwem poczty. Uchybiając terminowi na złożenie środka odwoławczego od nakazu zapłaty pamiętać musimy, że złożenie wniosku po ustawowym terminie spowoduje pozostawienie sprzeciwu bez rozpoznania.(podstawa prawna: art. 491 § 1 i 3, art. 502 § 1 i 2, art. 165 § 2 kodeksu postępowania cywilnego).

Powstaje zatem pytanie, co z nakazem zapłaty, którego pozwany nie odebrał. Niestety, nieodebranie nakazu zapłaty nie spowoduje, że się nie uprawomocni i nie będzie można mu nadać klauzuli natychmiastowej wykonalności. Są sytuacje, w których sąd postanawia o pozostawieniu nakazu w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia (uznanie za doręczone). Spowodować to mogą m.in. adnotacje poczty na korespondencji, że adresat odmówił przyjęcia bądź pomimo wskazania prawidłowego adresu do doręczeń nie podjął korespondencji w terminie, mówimy wówczas o tzw. fikcji doręczenia. Jednakże co istotne to sąd decyduje o tym jaki status nadać nieodebranej korespondencji.

Przygotowując sprzeciw od nakazu zapłaty pamiętać musimy o tym, że środek odwoławczy składamy zawsze w sądzie, który go wydał. Niniejsza zasada znajduje również zastosowanie w postępowaniu elektronicznym przed e-sądem z tym jednym wyjątkiem, że środek odwoławczy wnieść możemy w postaci elektronicznej lub papierowej. (podstawa prawna: Art. 493 § 1, art. 503 § 1 oraz 503 § 1 w związku z art. 505(28), art. 505(31) § 2 kodeksu postępowania cywilnego)

Złożenie sprzeciwu od wydanego nakazu zapłaty nie wiąże się z poniesieniem kosztów.

Rolą sprzeciwu od nakazu zapłaty jest przede wszystkim wskazanie konkretnych twierdzeń, z których wynikać będzie, że żądania powoda są bezpodstawne i bezprzedmiotowe. W sprzeciwie od nakazu zapłaty nie możemy wnosić o odroczenie płatności czy rozłożenie na raty. Instytucja ta ma wykazać, że dochodzone roszczenie przez powoda jest nie uprawnione.

Istnieje jednak sytuacja, w której roszczenie jest zasadne i nie ma co do niego wątpliwości jednak możemy uwolnić się od jego dochodzenia na drodze sądowej a mowa w tym miejscu o przedawnieniu roszczeń. W takiej sytuacji wystarczy wskazać w sprzeciwie, że roszczenie zgodnie z obowiązującymi przepisami przedawniło się a co za tym idzie nie może być dochodzone.

Przystępując do przygotowania sprzeciwu od wydanego nakazu zapłaty pamiętać musimy, że musi on spełniać ustawowe wymogi dotyczące pism procesowych. W związku z tym, poniżej katalog informacji, które musi zawierać ten rodzaj pisma procesowego aby został uznany za prawidłowy:

  1. oznaczenie sądu, do którego składany jest sprzeciw lub zarzuty,
  2. oznaczenie stron postępowania, czyli wskazanie imienia, nazwiska (nazwy) i danych adresowych pozwanego oraz powoda, co znamienne w przypadku osób fizycznych (prywatnych) konieczne jest podanie nr pesel, w przypadku przedsiębiorców nr NIP, KRS,
  3. wskazanie sygnatura akt sprawy znajdującej się na wydanym nakazie zapłaty,
  4. wskazanie wartość przedmiotu sporu (kwota z nakazu zapłaty),
  5. tytuł pisma procesowego: Sprzeciw od nakazu zapłaty lub Zarzuty do nakazu zapłaty,
  6. treść żądania pozwanego tj. określenia czy nie zgadzamy się z całością żądania czy też jego częścią,
  7. inne wnioski,
  8. uzasadnienie, w którym wskazujemy wszystkie argumenty, twierdzenia i dowody na ich poparcie. Co znamienne, jeśli tego nie zrobimy w sprzeciwie lub zarzutach, stracimy możliwość powołania się na nie w postępowaniu przed sądem,
  9. własnoręczny czytelny podpis,
  10. wykaz załączników tj. enumeratywne wskazanie wszystkich dokumentów jakie załączamy do pozwu.

Warto w tym miejscu podkreślić, że jeśli pozew przeciwko nam został złożony na formularzu sądowym to i sprzeciw wymaga zachowania tej samej formy i składamy go na formularzu.

Formularze dostępne są na stronach internetowych sądów lub Ministerstwa Sprawiedliwości.

Kiedy mamy już przygotowany sprzeciw od nakazu zapłaty pamiętać musimy, aby złożyć do sądu pełny komplet dokumentów. Poniżej lista wymaganych dokumentów:

  1. sprzeciw w oryginale + odpis od niego (kopia dla powoda, którą doręcza sąd),
  2. dokumenty stanowiące dowody, które powołujemy w piśmie procesowym wraz z ich kopiami dla powoda,
  3. dokument pełnomocnictwa (jeśli w sprawie występuje profesjonalny pełnomocnik - adwokat lub radca prawny) wraz z dokumentem opłaty od pełnomocnictwa.

Jeśli udało nam się już przygotować sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty i złożyliśmy do sądu jakie to wywołuje skutki prawne.

Wszystko uzależnione jest od faktu czy sprzeciw został złożony prawidłowo i czy spełnia wszystkie wymogi formalne. Zakładając, że wykonaliśmy wszystko poprawnie powoduje to automatyczną utratę mocy wydanego nakazu zapłaty. Wówczas sąd kieruje sprawę do rozpoznania podczas rozprawy.

Subtelną różnicę ma procedura sprzeciwu w postepowaniu elektronicznym przed e-sądem. W odróżnieniu od postepowania zwykłego nie jest wymagane uzasadnianie sprzeciwu czy też przedkładanie jakikolwiek dowodów w sprawie. W postepowaniu elektronicznym przed e-sądem wystarczy wskazać, że zaskarżamy wydany nakaz zapłaty. W treści sprzeciwu od wydanego nakazu zapłaty winniśmy jedynie wskazać zarzuty, przykładowo: przedawnienie roszczenia, niedopuszczalność drogi sądowej czy też potrącenia. (art. 505(35) kodeksu postepowania cywilnego.

**********************************************************************************************************************

Tę oraz inne porady prawne można znaleźć na stronie kancelarii prawnej Jana Przemysława Kopko - kancelaria-kopko.pl

**********************************************************************************************************************

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:715

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089