Czysta kartoteka finansowa

Autor: Rafał Witkowski

W mediach co kilka tygodni przewija się seria artykułów o wyłudzeniach kredytów na przypadkowe nazwiska. Same próby wyłudzeń nie zawsze kończą się faktycznym zaciągnięciem kredytu z wykorzystaniem danych klienta, jednak jeśli na skradziony dowód uda się zaciągnąć kilka kredytów, które nie będą spłacane, sytuacja staje się czasami wręcz dramatyczna. Czy są zatem skuteczne sposoby, aby nie dać się wrobić w zaciągnięcie kredytu na swoje nazwisko? 

Bardzo często klienci zapominają, żeby swoich danych osobowych czy ksera dowodu nie podawać w każdej możliwej sytuacji. Dzwoniący do domu telemarketer, który ma dla nas super ofertę, nie ma żadnych podstaw prawnych, aby dodatkowo weryfikować osobę odbierającą telefon poprzez sprawdzanie wiarygodności danych osobowych. Przez telefon czy w mailach nie podaje się także numerów kart kredytowych czy numerów rachunków, a jeśli w ofercie pracy potrzebna jest dodatkowa weryfikacja poprzez zlecenie przelewu na 1 zł, to z oferty należy zrezygnować. 

Można również wystąpić z zapytaniem do swojego banku, czy przypadkiem na nasze nazwisko ktoś nie zaciągnął kredytu lub też nie wnioskował o niego z wykorzystaniem naszych danych, jeśli już otrzymaliśmy podejrzany w naszym odczuciu telefon. Jednak sprawdzanie osobiste i występowanie we własnym imieniu do kolejnych instytucji finansowych to jednak ciężka praca, dlatego w KRD opinie o zaciągniętych zobowiązaniach finansowych dostępne są dla każdego klienta (praca w KRD opinie).

W zależności od tego, czy o udostępnienie informacji występuje firma, czy też osoba fizyczna, KRD udziela innych informacji. Wystarczy założyć konto w serwisie internetowym, aby móc wystąpić o raport o sobie jeśli o takie informacje występujemy jako osoba fizyczna. Wygenerowane na podstawie danych z systemu zestawienie będzie zawierało informację o wszelkich zaciągniętych kredytach, ich stanie spłaty czy opóźnieniach w płatnościach. W raporcie znajduje się również informacja o instytucjach, w których klient wnioskował o pożyczkę czy kredyt. Takie firmy kierują do Krajowego Rejestru Dłużników zapytanie o kredytobiorców, dlatego zapytania są również widoczne w raportach osób, których zapytanie dotyczyło. 

Zapytanie dotyczące własnej sytuacji finansowej klienci kierują bezpośrednio do KRD, a wygenerowany dla nich raport jest bezpłatny.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:31

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089