Co się zmieni w CIT i PIT w 2018 roku?

Autor: Admin

W styczniu 2018 roku weszła w życie nowelizacja dotycząca podatku od dochodów osobistych oraz podatku od dochodów spółek. Zmiana ma na celu dostosowanie ustaw do przepisów prawa unijnego, zabezpieczenie systemu podatkowego oraz reakcję na optymalizację podatkową.

Zmiany chociaż niewielkie będą miały duże znaczenia dla podatników. Wbrew pozorom wprowadzenie drobnych kruczków prawnych może znacznie utrudnić życie podatnikom. Oto przykłady zmian wprowadzonych do ustawy.

Jak zmieni się PIT?

PIT dotyczy wszystkich dochodów pozyskiwanych przez osobę fizyczną. Wykluczony jest tu zysk pochodzących ze zwolnień podatkowych – np. immunitet podatkowy, z tytułu ubezpieczeń, odszkodowania, za otrzymane bony lub talony, z tytułu renty czy też odpraw pracowniczych.

W ramach rozliczenia PIT-u za 2017 rok podatnik musi wziąć pod uwagę kilka ważnych zmian dotyczących podsumowania rocznego. Nowelizacja będzie miała znaczenie szczególnie dla deklaracji podatkowych. Zmianie uległa wysokość kwoty zmniejszającej podatek, w przedziale od 1188 zł, z 556,02 zł do 0 zł. Według wyliczeń specjalistów wraz ze wzrostem podstawy obniżana jest właśnie kwota zmniejszająca podatek. To oznacza, że znacznie więcej pieniędzy trafi do urzędu skarbowego.

Zmianie nie uległy zaliczki składane w trakcie roku przez podatnika. Regulacje dotyczą rozliczenia rocznego. W przypadku podatników o małych dochodach, będzie im zwracana wyższa kwota. Natomiast osoby składające deklarację z wysokim dochodem, same będą zmuszone dopłacić brakującą kwotę do podatku.

Co się stanie z CIT-em?

CIT jest podatkiem dla osób prawnych, który jest odliczany od dochodów spółek bądź innych osób mających osobowość prawną. To opodatkowanie skierowane do przedsiębiorstw, w tym spółek kapitałowych i komandytowo-akcyjnych. CIT składają również spółki partnerskie, które nie mają osobowości prawnej. Jest to wyjątek, bo w przypadku innych podmiotów nie posiadających tej zdolności, podatek nie występuje.

CIT-owi podlegają podatnicy posiadający firmy zarówno na terenie Polski, jak i poza nią. Różnica polega w opłacie, którą uiszczają właściciele. W przypadku przedsiębiorstw zagranicznych osoba płaci podatek jedynie od dochodów. Nie dotyczy on jednak dochodów z floty morskiej, rolnictwa i gospodarki leśnej.

Od 2018 roku zaplanowane jest zwiększenie podstawy opodatkowania. W nowelizacji zmieniło się również rozumienie zysków kapitałowych, a w związku z tym oddzielenie dochodów kapitałowych od operacyjnych. Podatek dochodowy od nieruchomości ma być płacony co miesiąc i w skali roku ma wynieść 0,042%. Zmiany dotyczą także dywidend, oraz innych dochodów pochodzących z tytułu zysków u osób prawnych, m. in. dochód z umorzenia udziałów akcji nie będzie traktowany jako zwolnienie z opodatkowania u źródła.

Nowelizacja zmieni także limity wydatków na usługi niematerialne i opłat licencyjnych. Ustawa wprowadzi ograniczenia, co do odpisu amortyzacyjnego od WNiP oraz innych należności, do wielkości przychodu uzyskanego. Ramy będą obowiązywały również usługi doradcze.

Partner materiału: http://urzadskarbowy24.pl/

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:274

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:7

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1067